Site içi arama :
prof.dr. turgut göksoy
 
27 Ekim 2011 - 06:26

Prof.Dr.Turgut Göksoy uzun yıllardan beri çeşitli konularda kolleksiyonlar yapmaktadır.Bunlardan en kapsamlı olanı sinema, fotoğrafçılık ve otomobil alanındadır.

SİNEMA konusunda;a)  Sinema Film koleksiyonu (35 mm-16mm-8mm formatı- VHS kaset-CD ve DVD formatlarında 25.000'i aşkın arşivlenmiş Türk ve yabancı sinema filmi bulunmaktadır.

       
 

b) Filim afişleri (70x100- lobi afişleri- lobi foto ve dev afişler) Türk ve yabancı film afişleri 5000' aşkın hepsi klasifiye edilmiş durumda

c) Sinema makinaları:  Kolleksiyonda 35mm-16 mm-9.5mm-8mm boyutlarında çeşitli marka model ve yıllara ait 80 civarında antika sinema makinası bulunmaktadır. Bunların hemen tamamı çalışır durumdadır. Bazıları motorsuz olup elle kumanda edilmektedir. Hatta mum ışığı veya havagazı aydınlatması ile çalışanlar da mevcuttur.

d) Sinema dökümentasyonu: Sinema konusunda kitap, dergi ve efemera malzemesi

e) Orjinal sinema koltukları: Beyoğlu'nun eski sinemalarından biri olan Yeni Melek sinemasından sökülmüş kırmızı deri kaplı koltuklardan yapılmış mini bir sinema salonunda film gösterileri yapılmaktadır. 

FOTOĞRAF konusunda ;

A) FOTOĞRAF MAKİNALARI : Kolleksiyonda fotoğraf makinalarının ilk örneklerinden başlayıp Osmanlı Padişahının sarayına hediye edilmiş antika bir makinaya kadar 200 kadar fotoğraf makinası bulunmakta. Fotoğrafçılığın evrimine ait hemen herşey bu koleksiyonda yer alıyor. Ayrıca eski yılların fotoğraf stüdyolarında kullanılan stüdyo tipi makinalar da koleksiyonu süslüyor.

B) KARANLIK ODA MALZEMELERİ : Fotoğraf basımında kullanılan çeşitli agrandizman makinaları, tab ve kesme makinaları, rötuş aletleri, küvetler, kurutma makinalarının çeşitli örnekleri kolleksiyonda yer alıyor.

C) FOTOĞRAFÇI ZARFLARI : Çeşitli fotoğraf stüdyolarının ismini basılmış olduğu, film veya kart firmalarına ait 150 civarında yerli yabancı foto zarflar bulunmakta

D) FOTOĞRAF KOLEKSİYONU : 20 kadar farklı konularda sınıflandırılmış 5000 civarında fotoğraf. Mesela ;Çocuk- oyuncaklı çocuk- plaj- kar manzarası- asker-okul- gelin, müzisyenler, kıyafet, otomobil gibi konularda fotoğraflar mevcut

E) FOTO-DÖKÜMAN : Fotoğrafçılıkla ilgili reklamlar, prospektüsler, dergiler, kitaplar, çeşitli obje ve efemera türleri  

 

 OTOMOBİL konusunda

a) 6 adet çalışır durumda klasik otomobil 

 1- 1937 Chevrolet 

2- 1950 Chyrsler 

3- 1953 Chevrolet Biscayne

4- 1964 Mercedes cabrio (Pagoda)

5- 1966 Lincoln Continental cabrio

6- 1966 Plymouth Belvedere II

b) Otomobil maketleri : Orjinal, çok sayıda, çeşitli boyutlarda ve markalarda

c) Otomobil efemerası:  Reklam-fatura-ilan-ehliyet -amblem-katalog ve pullar vb

d) Otomobil fotoğrafları :Eski yıllara ait Türk ve yabancı otomobillere ait fotoğraflar

d) Otomobil ile ilgili çok sayıda peryodik dergi ve kitaplar

 

DİĞER KOLLEKSİYONLAR

A) EPHEMERA BELGELERİ: Genellikle osmanlıca olmaküzere her döneme ait çok sayıda belge ve döküman, PİYANGOLAR (ÖZELLİKLE YILBAŞI PİYANGOLARI)

b) NADİR KİTAPLAR : Çok eski yıllardan günümüze doğru çeşitli konularda çok sayıda kitap, Time dergisi nüshaları (Özellikle Time kapak olan Türkler )

c) PUL-FİLATELİ: Cumhuriyetin ilk pullarından günümüze pul albümleri, ülke pulları, otomobil pulları, ilk gün zarfları

d) FOTOKART: Yerli ve yabancı 3000 kadar sınıflandırılmış kartpostal ve benzeri ürünler

e) KILIÇ KOLEKSİYONU : Antik İspanyol (Toledo) ve Rodos şövalyelerinin, Samuray kılıçlarının replikaları, Osmanlı,İran ve uzak doğu kılıçları

f) ANTİKA FİZİK TEDAVİ ALETLERİ : 1930'lu yıllardan itibaren kolleksiyonda, 16 adet fizik tedavi cihazı yer almaktadır. Bunlardan bir kaçını Dr.Turgut Göksoy mesleğinin ilk yıllarında hastalar üzerinde kullanmıştır.

Diğer Sayfalar

   
Diğer Sitelerimiz
www.fibromiyalji.orgwww.ayaksorunu.netwww.antiagingtr.comwww.kireclenme.infowww.omuzum.comwww.belagrisi.netwww.vertigom.comwww.ozonterapi.infowww.osteoporoz.netwww.boyunkireclenmesi.netwww.romatizmatr.com
   
Bölge Hastanesi Ulaşım

Pendik Bölge Hastanesi
Doğu Mah. Yücel Sok. No:2 Pendik / ISTANBUL
Telefon : 0 216 375 34 34   Faks : 0 216 375 22 12
www.bolgehastanesi.com

2010 © turgutgoksoy.com Tasarım : bayburt.net